Природний процес поступового згасання функції репродуктивних органів, згасання функції яєчників, які припиняють вироблення естрогенів, настає в 45-55 років. Час настання клімактеричного періоду і стан жінки в цей період багато в чому залежить від способу життя і стану здоров'я, особливо статевого. Впливають на перебіг клімаксу і спадкові фактори: у матері та доньки майже завжди схожі симптоми.
Клімактеричний період умовно об'єднує такі етапи, як: пременопауза, перименопауза, менопауза і постменопауза.
Для кожної жінки, настання клімаксу може відчуватись по-різному. Перші симптоми можуть проявлятися періодичним погіршенням самопочуття та дискомфорту, які чергуються із звичним самопочуттям. Найчастіше, жінки починають звертати увагу на «час великих змін», через нерегулярність менструального циклу та збільшення інших симптомів та дискомфорту.
Штучний клімакс, хірургічний клімакс чи медикаментозна менопауза – клімакс, який виникає внаслідок хірургічного або медикаментозного втручання чи опромінення. Розрізняють зворотній та незворотній штучний клімакс.
Зворотній штучний клімакс8 – виникає внаслідок малих доз опромінення або прийому спеціальних медичних препаратів для лікування гінекологічних захворювань без хірургічного видалення яєчників. Після скасування прийому спеціальних медичних препаратів, відновлюється синтез гормонів яєчниками та зберігаються шанси на виношування вагітності.
Незворотній штучний клімакс9 – виникає внаслідок хірургічного втручання (видалення обох яєчників з чи без тіла матки) або проходження курсів променевої або хіміотерапії.
Основний фактор їх виникнення – дефіцит естрогенів. Але крім нього, існують ще й непрямі фактори, здатні посилити їх інтенсивність. До них відносяться: коливання рівня цукру в крові, висока температура повітря або різкий температурний перепад, гостра їжа, зловживання кофеїном, закрепи, зневоднення, стресові ситуації; гіподинамія.
Частота і інтенсивність припливів залежить і від амплітуди гормональних коливань, і від стану здоров'я. Тому кожна жінка переживає клімакс по-різному: одні відчувають всього кілька припливів на добу, інших же вони можуть мучити десятки разів на день. Полегшити цей стан допомагають засоби, що містять естрогени або фітоестрогени - кожній пацієнтці їх підбирає гінеколог-ендокринолог.
Лайфемін® та Лайфемін® Інтенс - містить екстракти лікарських рослин, які містять фітоестрогени.
Полегшити припливи допоможе зміна деяких звичок у харчуванні та способі життя:
Уважне і дбайливе ставлення до себе допоможе
пережити «час великих змін».
6Tobie de Villiers, T.F. Tatarchuk. National consensus on the management of patients in menopause.
7Рекомендації щодо способу життя та харчування жінок із клімактеричним синдромом | Журнал "Фармацевт Практик", 08/08/2018.
8К.Л. Юрьев, Е.Н. Ильченко. ОПЫТ И ПЕРСПЕКТИВЫ ПРИМЕНЕНИЯ АНАЛОГОВ ГОНАДОТРОПИН РИЛИЗИНГ-ГОРМОНА В МЕДИЦИНСКОЙ ПРАКТИКЕ. Український медичний часопис – № 6 (56) – XI/XII 2006
9З.М. Дубоссарська. Еволюція уявлень про клімактерій та менеджент менопаузи. Медицинские аспекты здоровья женщины №5-6, 2010
Реклама дієтичної добавки «Лайфемін®»/ «LIFEMIN®», капсули №30. Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 31.08.2018 року №602-123-20-2/37432. ТУ У 10.8-34414427-014:2017. «Лайфемін® ІНТЕНС»/ «LIFEMIN® INTENSE», капсули №30. Висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи від 14.12.2022 року №12/2-18-2/8110 . ТУ У 10.8-34414427-014:2017 Не є лікарським засобом. Не є замінником повноцінного раціону харчування. Має протипоказання. Перед застосуванням необхідно ознайомитися з текстом етикетування на упаковці та листку-вкладиші всередині. Не застосовувати при індивідуальній непереносимості до будь-якого з компонентів (алергічні реакції). Продукт не призначений для самостійної діагностики чи лікування. Зберігати у місцях, недоступних для дітей. Виробник: ТОВ «ПРОФАРМА ПЛАНТ», просп. Перемоги, буд. 91, м. Київ, Україна, 03115.